About us

Our team of people with rich experience

Jana Jankovičová

Directress of the exhibition Trenčín, City of Fashion and Main coordinator

The idea to resurrect the legend of Trenčín – the fashion fair trade Trenčín mesto módy has been on my mind for some time already. However, it has not been until now that I feel it is the right time to revive it. The main motive of this bold idea was the fact that people currently start refocusing on traditions, on the quality of products and credibility of brands. These are very important attributes as there is nothing more important, either in business or in personal life, than a direct interaction with a producer, his/her products, simply said, a human-to-human interaction. What is more, a really big number of young quality firms, garment companies, manufacturers of hand-made products, fashion designers have been created in Slovakia and in the Czech Republic. They deserve an appropriate platform where they all could present themselves at least once a year and make themselves visible for their prospective customers. We believe that our endeavour and genuine intent will succeed with people and that we will be able to turn this exhibition into a regular tradition again.

Filip Jankovič

Creative producent

Prinavrátiť mestu Trenčín jeho legendu – výstavu Trenčín Mesto Módy ma veľmi nadchlo. Jedine blázon ako je moja mama sa mohol do niečoho takého pustiť. S myšlienkou znovuzrodiť výstavu sa pohrávala vyše roka, ale až koncom roka 2016 sa definitívne rozhodla ísť do toho naplno. Pamätám si , že som tam ako malý 3-ročný chlapec chodil s ňou, robila vtedy modelku za Slovakotex. Veľmi som bol na ňu hrdý. Neskôr som tam ako 7-ročný predvádzal, nakoľko mama tam začala organizovať módne prehliadky pre vystavovateľov a samozrejme ma do nich zapojila. Jednoducho som vedel, že sa tam ona aj ja ešte raz vrátime.

V rámci výstavy spolupracujeme aj s mojou sestrou Dominikou, ktorá bude mať na starosti všetky módne prehliadky pre vystavovateľov ako hlavná stylistka. Ja mám na starosti celkový dvojdňový program, jeho dramaturgiu a zároveň réžiu galavečera “Legenda sa vracia“ spolu s produkčnou spoločnosťou STarts company. Naši dvaja bratia, Hugo a Marcus pôsobia ako modely, takže pracovná účasť na výstave neminie ani ich. Veríme, že sa nám podarí pre Vás všetkých pripraviť a úspešne obnoviť zmysluplnú výstavu, osláviť módu, nadviazať nové kontakty, ale hlavne sa stretnúť s veľkým počtom zaujímavých slovenských výrobcov a poctivou ľudskou tvorivou prácou. Ja sa už neviem dočkať!

filip-foto

Karin Haydu

Ambassador of the exhibition

In the spring, I met with Ms. Jankovičová who visited me with an offer whether I don’t want to accept the role to become an ambassador of the fair Trenčín, City of Fashion 2017. I perceive her already for a few years and her name have always been associated with successful projects, therefore I was pleased and at the same time honoured by her offer. Being at the birth, respectively re-birth of something as legendary as Trenčín, City of Fashion, is definitely a great honour for me. I like traditions, handicrafts, I like to create, I knit, hook, needle, paint pictures, make traditional wax Easter eggs, various paste-ups, I knit whips, devote my time to decoupage…. I simply like being creative. And exactly this is concerned in the meaningful project: the creation of Slovak, Czech as well as foreign producers, who have the unique possibility to be adequately presented at the only similar fair in Slovakia. I think, this imaginary year zero will be an attraction not only for the exhibitors themselves, but mainly for the visitors of the fair of all age categories, for whom there is an attractive program including the cultural program prepared. I am happy that I can be a part of it.”

Come and Join us at TMM

Joint the exhibitors such as BEPON, ZDA Partizánske, Andrea Martiny and present your quality works to thousands of people at the biggest fashion event in Slovakia! If you have any questions, do not hesitate to contact us.

Name *
Email *
Phone *
Message *

Katarína Kadlecajová

Account manager

Ultramax, s.r.o

M. Turkovej 46

91101 Trenčín